Zanim otrzymasz ofertę na klimatyzację


poniżej poznaj kilka użytecznych informacji

Czy wystarczy wybrać kolor klimatyzatora?

W związku z podejmowaną wkrótce przez Ciebie decyzją chcemy przedstawić różne rozwiązania dotyczące klimatyzacji oraz wynikające z tego korzyści. Jeśli zdecydujesze się na klimatyzację sugerowalibyśmy wybrać taką, która będzie wpływała korzystnie na zdrowie osób przebywających w klimatyzowanym pomieszczeniach.

Klimatyzatory „obrabiają” powietrze, które trafia do naszych płuc. Ilość wymian powietrza (przepływającego przez klimatyzator) w pomieszczeniu to 3 do 5 razy na godzinę. Decydując się na klimatyzator wysokiej klasy mamy pewność, że wymiana powietrza będzie działała na korzyść mieszkańców, poprzez oczyszczanie z kurzu, bakterii i wirusów co oznacza, że wskazany jest on m.in. dla alergików.

Klimatyzator niskiej klasy będzie jedynie chłodził, działając na niekorzyść przez zanieczyszczanie powietrza, będąc zarazem źródłem chorobotwórczych mikroorganizmów. W urządzeniach wysokiej klasy montuje się wysokiej jakości filtry, które oczyszczają powietrze z pyłów i kurzu, a poza tym stosowane są na zamówienie m.in.:

- filtry katechionowe o działaniu antyalergicznym, antybakteryjnym i antywirusowym.

- jonizatory powietrza, które wytwarzają jony ujemne neutralizujące jony dodatnie.

W ten sposób oczyszczają one powietrze, bowiem jony dodatnie wytwarzane, np. przez telewizor czy ekran komputera odpowiedzialne są za utrzymanie się w powietrzu cząsteczek kurzu. Dodatkowo jony ujemne dają namiastkę powietrza, jakim oddychamy nad morzem, czy w górach.

Należy mieć na uwadze, że wymiana lub czyszczenie filtrów po każdym sezonie letnim gwarantuje, że klimatyzator będzie sprawnie działał i nie będzie stanowił zagrożenia dla zdrowia człowieka.

Dzięki dobrej klimatyzacji organizm ludzki lepiej się regeneruje i wypoczywa. Warto o tym pamiętać. Badania wskazują, że nasze samopoczucie jest najlepsze w temperaturze 23-25*C, a podczas upalnego lata nie tylko na dworze, ale i w pracy i w domu jest znacznie wyższa temperatura oraz wilgotność powietrza może przekraczać nawet 80%. Wówczas można zastanowić się nad instalacją klimatyzacji, dzięki której właściwe samopoczucie i komfort będą pozwalały normalnie funkcjonować. Odpowiednio dobrana klimatyzacja oraz umiejętnie użytkowana znacznie poprawia komfort życia. Ze względu na zdrowie, jesteśmy zdania, że jeżeli instalujemy klimatyzację to tylko wysokiej klasy, ale oczywiście za rozsądną cenę.

JAKIE WARUNKI SĄ NIEZBĘDNE DLA DOBREGO SAMOPOCZUCIA? 

Zakres temperatury, w której dobrze czujemy się to 20-25°C,

przy wilgotności powietrza ok. 55%

Mając jeszcze na uwadze rzecz najważniejszą, czyli czyste powietrze wówczas możemy mówić o komforcie i zdrowiu, ponieważ takie warunki mikroklimatyczne zapewniają sprawność funkcji fizjologicznych oraz psychicznych naszego organizmu. Jeżeli temperatura w pomieszczeniu jest zbyt wysoka samopoczucie pogarsza się i jednocześnie maleje odporność naszego organizmu. Wilgotność powietrza również jest istotna, ponieważ to ona częściej nam przeszkadza niż sama zbyt wysoka temperatura. Dobrze dobrana klimatyzacja pomaga również oczyścić powietrze z alergenów (kurz, pyłki roślin). Należy więc dokonać optymalnego wyboru mając na uwadze jakość i cenę, podobnie gdy wybieramy samochód chcemy aby był bezpieczny i sprawny.

Metoda regulacji wdmuchiwanego zimnego powietrza zależy od klasy klimatyzatora i w związku z tym od ceny. Do niedawna klimatyzatory typu on/off włączały się gdy temperatura w pomieszczeniu wzrosła i wyłączały się gdy spadła, a przez to niestety dochodziło do znacznych wahań temperatury, co nie było bez znaczenia dla naszego zdrowia i stąd też powstał stereotyp o szkodliwości klimatyzacji dla zdrowia człowieka. Najnowocześniejsze klimatyzatory inverterowe dostosowują moc chłodzenia do warunków panujących w pomieszczeniu, pracują w sposób ciągły i dzięki temu nie dochodzi do fluktuacji temperatury w pomieszczeniu. Można w nim płynnie zmieniać temperaturę wdmuchiwanego powietrza, więc ochładzana jest tylko właściwa ilość powietrza i zużywa się w ten sposób mniej prądu oraz szybciej osiąga się zadaną temperaturę. Poza tym część modeli klimatyzatorów wyposażonych jest w sensor, dzięki któremu dokonywany jest pomiar temperatury w poszczególnych częściach pomieszczenia i możliwe jest równomierne ustalenie temperatury w całym pomieszczeniu.

Przy doborze dobrze jest przewidzieć zapas wydajności klimatyzatora tak aby nie pracował cały czas przy maksymalnych parametrach. Jest to szczególnie ważne w sypialniach i innych pomieszczeniach, w których zależy nam na cichej pracy urządzenia.

 TYPY KLIMATYZATORÓW

Warto zapoznać się z typami poszczególnych klimatyzacji, ponieważ wybór rodzaju klimatyzacji uzależniony jest od:

- gustów estetycznych

- funkcjonalności

- warunków montażu

- kosztów inwestycyjnych

- kosztów eksploatacyjnych

ale oczywiście ostateczna decyzja zależy od budowy jednostki wewnętrznej:

1. Klimatyzatory ścienne najpopularniejszy rodzaj klimatyzatorów. W zależności od wersji i typu może być instalowany w biurach, sklepach, restauracjach, aptekach, salonach i sypialniach. W tego typu klimatyzatorach notuje się największy postęp. Mocowane bezpośrednio do ściany. Wśród tych klimatyzatorów występują jednostki najekonomiczniejsze i najcichsze. COP może osiągnąć wartość 4,5 a nawet 5,25!!! (współczynnik COP to stosunek wydajności chłodniczej do energii elektrycznej potrzebnej do jej uzyskania). Dodatkową cechą niektórych modeli jest cicha a praca. Cecha ta doceniana jest najbardziej w sypialniach. Minimalny poziom ciśnienia akustycznego 20 – 22 dB(A).


2. Klimatyzatory kasetonowe umieszcza się je w sufitach podwieszanych, centralnie w pomieszczeniu. Powietrze mogą rozprowadzać w czterech kierunkach. Klimatyzatory te są mało widoczne. Najczęściej montuje się je w salonach, holach i restauracjach. Wymagają sufitu podwieszanego i wolnej przestrzeni nad sufitem podwieszanym. Minimalny poziom ciśnienia akustycznego 28dB(A).


3. Klimatyzatory podsufitowe mocowane są bezpośrednio do sufitu. Stosuje się je najczęściej gdy nie ma wolnej ściany na klimatyzator ścienny lub gdy jest potrzeba dużej wydajności. Najczęściej montuje je się w biurach i sklepach. Minimalny poziom ciśnienia akustycznego 37dB(A).


4. Klimatyzatory przypodłogowe mocowane na niskiej wysokości. Wydmuch powietrza skierowany do góry. Warto je umieszczać w miejscach w pewnej odległości od miejsca zwyczajowego przebywania osób w pomieszczeniu ze względu na wywiew powietrza do góry. Przy ciekawej aranżacji mogą być mało widoczne. Najczęściej montuje je się w biurach i salonach. Minimalny poziom ciśnienia akustycznego 22 – 32 dB(A).


5. Klimatyzatory kanałowe o niskim sprężu mocowane bezpośrednio do sufitu i zabudowywane płytami gipsowo-kartonowymi. Z zewnątrz widoczne są tylko kratki wywiewna i wyciągowa. Komponują się z każdym rodzajem pomieszczeń. Są praktycznie niewidoczne. Minimalna wysokość od sufitu to 200mm (jest to wysokość wyjątkowo niska, niespotykana u konkurencji). Najczęściej montuje się je w pokojach hotelowych, sypialniach, salonach. Minimalny poziom ciśnienia akustycznego 23 – 30 dB(A).


6. Klimatyzatory kanałowe o wysokim sprężu mocowane bezpośrednio do sufitu i zabudowywane płytami gipsowo kartonowymi. Umieszcza się je najczęściej w korytarzach i holach, ale ich zadaniem jest chłodzenie powietrza wewnątrz innych pomieszczeń. Od tych klimatyzatorów prowadzone są kanały w przestrzenie podsufitowej i rozprowadzane do różnych pomieszczeń. Stosuje je się najczęściej w biurach lub w pomieszczeniach w których istnieje potrzeba równomiernego rozpływu powietrza. Minimalny poziom ciśnienia akustycznego 48 – 53 dB(A).